FAQ czyli potrzebna garść informacji [OLD]

Fotografia ślubna i portretowa

Kilka informacji, które przyda się każdej Parze Młodej.

Podczas spotkań z przyszłymi klientami, oprócz prezentacji moich prac, omawiania szczegółów umowy,staram się poruszyć tematy związane z przebiegiem dnia ślubu. W zależności od czasu jaki pozostał przyszłej Parze Młodej, więcej lub mniej szczegółów zostaje ustalonych. Być może zaglądając tutaj jesteście na etapie zbierania informacji, które na pewno przydadzą się Wam w tym Dniu, dlatego chciałbym się podzielić zdobytą wiedzą, aby ułatwić Wam w podjęciu życiowych decyzji, choćby takiej, jak wybór fotografa na ślub.

Podpisanie umowy
Gdy dokonaliśmy wyboru  fotografa ślubnego  oraz uzgodniliśmy szczegóły zlecenia fotografii, powinniśmy podpisać  umowę , aby udokumentować szczegóły i zakres zlecenie. Pisemna umowa zapewni nam  gwarancje ceny i terminu , oraz uchroni nas (a także naszego fotografa) przed przyszłymi ewentualnymi niejasnościami lub nieporozumieniem. Jeśli niektóre postanowienia umowy na usługi fotograficzne są dla nas nie do końca zrozumiałe, możemy podczas spotkania porozmawiać o tym z fotografem. Jeśli nasuwają nam się wątpliwości co do niektórych zapisów umowy, i nie potrafimy tego z fotografem na spotkaniu wyjaśnić, powinniśmy umówić się z fotografem na kolejny termin, a umowę spokojnie i uważnie przeczytać w domu. Umowa na usługi fotograficzne wykonania zdjęć ślubnych powinna zawierać wszystkie istotne uzgodnione elementy naszych ustnych ustaleń. Podpisywana umowa na wykonanie zdjęć ze ślubu  powinna także dokładnie określać, jakie są prawa i obowiązku obu stron umowy, tzn. nasze i fotografa ślubnego.

Wybór fotografa na ślub
Planowanie ślubu i wesele z reguły jest wielkim wyzwanie dla nas, dlatego wybór fotografa na ślub jest jednym z wielu ważnych elementów, które musimy wykonać dobrze. Jeśli mamy możliwość i czas, powinniśmy przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy spotkać się z  fotografem , którego zdjęcia nam się podobają.  Nasze spotkanie z  fotografem ślubnym  to bardzo dobra okazja, aby obejrzeć jego zdjęcia nie tylko ślubne, przyjrzeć się jego stylowi pracy. To także okazja, aby porozmawiać o naszych wyobrażeniach  zdjęć ślubnych  i ich koncepcji, a także wstępnie o samej organizacji i porządku  ceremonii ślubnej  i całego Dnia. Spotkanie z wybranym  fotografem na ślub  to także okazja, aby przekonać się w bezpośredniej rozmowie, czy potrafimy wzajemnie nawiązać nić porozumienia, co podczas obcowania przez cały dzień w trakcie robienia zdjęć ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz efekt końcowy  fotografii ze ślubu , a także jest komunikatywny i otwarty na nasze pomysły czy tylko będzie wymagał od nas pełnego zaangażowania, a sam będzie głuchy na nasze prośby. Wybór  fotografa ślubnego  to już przedostatni  krok poszukiwań  fotografa na ślub . Decydując się na podpisanie umowy z wybranym  fotografem na nasz ślub  powinniśmy mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru, a  zdjęcia ze ślubu  spełnią nasze oczekiwania.

Dlaczego warto wybrać profesjonalistę?
 Aparat cyfrowy jest dziś powszechnie dostępny, a technologia cyfrowa pozwala na zrobienie nieskończenie dużej liczby zdjęć. Do tego każdy z nas ma wśród rodziny czy przyjaciół osobę, które robi „ładne” zdjęcia. Możemy zatem zaoszczędzić na tym wydatku i zrezygnować z usługi zawodowego  fotografa ślubnego  ? Wujek czy kolega na pewno nam nie odmówią i  zdjęcia ze ślubu  nie obciążą naszego budżetu. Ale czy można bez szkody dla zdjęć połączyć uczestniczenie w ślubie i zabawie z fotografią ? Czy poproszony przez nas kolega lub przysłowiowy wujek  dysponuje odpowiednim profesjonalnym sprzętem fotograficznym, który zagwarantuje nam dobrą jakość zdjęć ze ślubu oraz niezawodność działania, że na  zdjęciach ślubnych   znajdzie się każda szczególna chwila uroczystości ślubu i wesela ? Czy otrzymamy potem od kolegi odpowiednio przygotowane i poprawnie obrobione  zdjęcia ślubne  gotowe do wydruku lub zaprojektowaną ciekawą fotoksiążkę ? Powinniśmy przemyśleć, czy możemy narzucić nasze oczekiwania i wymagania do wykonania   zdjęć ślubnych  osobie, która nie robi tego na co dzień zawodowo, lecz grzecznościowo ?  Wybór fotografa ślubnego  to nie jest wybór spomiędzy gości weselnych. Oni przyjdą się do nas bawić razem z nami.  Wybór fotografa ślubnego  to powierzenie wykonania najważniejszej pamiątki z naszego ślubu i wesela.  Wybór fotografa ślubnego  jest równie ważny, co wybór sali weselnej czy sukni ślubnej. Jeśli chcemy mieć piękny ślub, piękną scenerie wesela lub pleneru, jeśli panna młoda będzie w tym dniu wyglądać olśniewająco, powinniśmy zadbać, aby wszystko to znalazło się na pięknych zdjęciach.

Cena - wymiar jakości

O wyborze naszego  fotografa ślubnego , oprócz jakości i stylu  zdjęć ślubnych  oraz osoby samego fotografa, decyduje  cena za zdjęcia ślubne . Pomijając skrajne przypadki cenowe zawsze musimy liczyć się z tym, że jak przy zakupie każdej innej usługi czy produktu, jakość i atrakcyjność produktu / usługi idzie w parze z ceną. Nie ma ujednoliconej  ceny za usługi fotograficzne .  Cena zdjęć ślubnych  zależy od zakresu naszego zamówienia oraz indywidualnego  cennika fotografa , którego wybierzemy.  Fotograf ślubny  ustalając cenę za swoje usługi bierze pod uwagę czas poświęcony na wykonanie, selekcję i obróbkę zdjęć oraz amortyzację sprzętu fotograficznego, który wciąż trzeba odnawiać i uzupełniać, aby poziom  zdjęć ze ślubu  był najwyższy. Musimy wiedzieć, że wykonanie zdjęć podczas ceremonii, wesela czy  pleneru ślubnego  to tylko niewielka część pracy fotografa, jego czasu i umiejętności. Po wykonaniu  zdjęć ze ślubu , wszystkie zdjęcia należy uważnie przejrzeć, dokonać selekcji, obrobić w programach cyfrowych, przygotować ewentualnie do druku. Jeśli chcemy zaoszczędzić w naszym budżecie musimy mieć świadomość, że otrzymamy  zdjęcia ze ślubu  gorszej jakości (pomijając doświadczenie i umiejętności fotografa wpływa na to słabszy sprzęt fotograficzny, niska jakość materiału wyjściowego, mniej dopracowana lub mechaniczna obróbka). Ponieważ najczęściej ślub jest jeden i na całe życie (i tego Wam życzymy), powinniśmy zastanowić się, jaką część w kosztach organizacji całego ślubu i przyjęcia weselnego stanowi   fotografia ślubna , która ten szczególny dzień ma uwiecznić na długie lata. Na rynku  fotografów ślubnych  z pewnością znajdziemy takiego, którego  cena zdjęć ślubnych  i ich jakość oraz estetyka będą nam odpowiadać.

 

error: Content is protected !!